PODZIEL SIĘ

Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury m.st. Warszawy, Sean Palmer i jego Chór Eksperymentalny Gre Badanie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają do udziału w 24-godzinnej akcji muzycznej „Szukając Solidarności” w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Akcja rozpocznie się̨ w Domu Spotkań z Historią, Karowa 20 w Warszawie w sobotę 27 sierpnia o godz. 16:00, a zakończy w niedzielę 28 sierpnia o 16.00. Zapraszamy do udziału w 24-godzinnym „strajku muzycznym” i 21 koncertach!

31 sierpnia 1980 roku w gdańskiej Stoczni im. Lenina przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali porozumienie zawierające 21 postulatów dotyczących m.in. powstania pierwszych w bloku komunistycznym niezależnych związków zawodowych, prawa do strajku, złagodzenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych, przywrócenia do pracy osób zwolnionych po grudniu 1970 i czerwcu 1976. Podpisanie porozumienia i powstanie NSZZ „Solidarność” było początkiem przemian, które w 1989 roku doprowadziły do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dokument zawierający 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) stanie się tematem szczególnego utworu, komponowanego na żywo przez chór eksperymentalny i zaproszonych muzyków. Artyści będą aranżować każdy z postulatów MKS przez kilkadziesiąt minut i wykonywać podczas koncertów o każdej pełnej godzinie. Do współpracy zaprosiliśmy znanych muzyków i kompozytorów, m. in. Macieja Bilkę „Bilona”, Raya Dickaty’ego, Patryka „TikTaka” Matelę, Magdę Navarette, Michała Zadarę. Podczas aranżacji muzycznej będzie można towarzyszyć „strajkującym” muzykom, oglądać filmowe materiały archiwalne poświęcone „Solidarności” oraz posłuchać komentarzy historycznych.

– Akcja „Szukając Solidarności” będzie rejestrowana, a 31 sierpnia o 16:00 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego z tego wydarzenia, w którym swoje role odegrają: chór, kompozytorzy, teksty postulatów, muzyka oraz zmęczenie artystów i upływający czas – informuje DSH.

– Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią lub do wsłuchania transmisji w Internecie na stronie: www.dsh.waw.pl. Transmisja będzie także udostępniona uczestnikom sierpniowego Festiwalu Retroperspektywy w Łodzi – dodaje.

Szukając Solidarności / Całodobowa akcja muzyczna / 21 koncertów

27.08, godz. 16:00 – 28.08.2014, godz. 16:00

Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 w Warszawie

www.dsh.waw.pl

Reżyseria: Sean Palmer

Współpraca: Hanna Radziejowska

Śpiewają: Gre Badanie – Ewa Kalamat, Magdalena Braniewska, Kaja Makaruk, Carolina Albano, Dominika Jagiełło, Małgosia Gąsiorowska, David Sypniewski, Mateusz Gudelis, Rui Ishihara, Sean Palmer, Voice & More – Bartosz Goździkowski, Karolina Goździkowska i Urszula Hajdukiewicz

Komponują i występują (w kolejności koncertów): Sean Palmer, Hubert Zemler, Bartłomiej Woźniak, Marta Mathea Radwan, Magda Navarette, Patryk „TikTak” Matela, Shannon Corey, Wacław Zimpel, Sebastian Świąder, Dominik Strycharski, Mieczysław Litwiński, Elżbieta Rojek, Saba Zuzanna Krasoczko, Urszula Rogala, Michał Zadara, Ray Dickaty, Maria Białota, Maciej Bilka „Bilon”

Współpraca producencka: Inna Siemicz, Alicja Smotryś

Transmisja na żywo: Daniel Kusiak, Robert Duszyński

Dźwięk: Jakub Lenarczyk

Mikrofony: Edward Sosulski

Organizator: Dom Spotkań z Historią

Partner: Instytut Pamięci Narodowej

Patronat medialny: TVP Historia

Edycja w 2014 i 2015 projektu „Szukając Solidarności” miała miejsce w Muzeum Woli, Oddziale Muzeum Warszawy.

Zobacz także:

facebook.com/gre.badanie

Źródło: materiały prasowe