PODZIEL SIĘ

Społeczne archiwum Warszawy to najnowsza inicjatywa „Tu było, tu stało”. Internetowy zbiór pamiątek będzie ogólnodostępny i darmowy.

Pamięć o budynkach

Każdy z nas ma wiele wspomnień związanych z architekturą. Budynki są naturalnym tłem życia w mieście. Przywiązujemy się do nich, lubimy na nie patrzeć, niektóre nas urzekają, inne po prostu służą za miejsce do mieszkania, czy pracy. W dynamicznie rozwijającej się Warszawie wciąż coś się zmienia. Bywa, że budynki, które pamiętamy z dzieciństwa już nie istnieją albo zostały tak przebudowane, że ubrane w nowy kostium, straciły swój dawny klimat.

Z czasem pamięć o tych budynkach zanika. Tak dzieje się powoli z Supersamem, przy pl. Unii Lubelskiej, na którego miejscu stanął nowoczesny biurowiec z częścią handlową, kinem Moskwa, Barem Zodiak czy niedawno wyburzonym Sezamem. Obecnie radykalną metamorfozę przechodzi Smyk – który prawie w całości został rozebrany przez dewelopera. Przykłady można mnożyć: Warszawianka na Mokotowie, fabryka im. Róży Luksemburg na Woli, Hale Koszyki w Śródmieściu i wiele, wiele innych. Niebawem ich los podzieli pawilon Emilia…

Zachować od zapomnienia

Dlatego Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało rozpoczyna akcję, która ma na celu zebranie wspomnień i archiwalnych fotografii warszawiaków dotyczących różnych ciekawych stołecznych budynków, zabytków, także tych modernistycznych. Z zebranych wspomnień powstanie społeczne archiwum na planowanej stronie internetowej.

Od lat prowadzimy działalność, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat interesujących budynków warszawskich, które zostały wyburzone bądź przekształcone po 1989 r. Wiele z nich było perełkami architektonicznymi – mówi Patrycja Jastrzębska, prezeska stowarzyszenia i inicjatorka projektu Tu Było Tu Stało, który na swoim profilu facebookowym zgromadziło już ponad 100 tys fanów. – Nasz nowy projekt to próba pójścia o krok dalej i utworzenia internetowego archiwum ze zdjęciami i wspomnieniami warszawiaków o budynkach, których już nie ma lub zostały znacznie przekształcone. Chcemy oddać głos warszawiakom, by tym razem z ich perspektywy spojrzeć na warszawskie budynki i przestrzenie, których albo już nie ma, albo bardzo się zmieniły, nie tylko pod względem architektonicznym, ale także pełnionych funkcji. Mamy nadzieję, że to mieszkańcy pomogą nam ocalić od zapomnienia wiele ciekawych warszawskich budynków. Poprzez ich wspomnienia i fotografie mogą zyskać one drugie życie.

Dom Towarowy  Sezam_fot. Grazyna Rutowska, NAC
Dom Towarowy Sezam_fot. Grazyna Rutowska, NAC

Internetowe archiwum będzie ogólnodostępne i darmowe. Obecnie rozpoczął się etap zbierania wspomnień i archiwalnych zdjęć. Strona gromadząca materiał ruszy jesienią. Do współpracy zaproszone są osoby młode, w średnim wieku oraz ludzie starsi, którzy pamiętają jak funkcjonowało nasze miasto jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Wspomnienia można zgłaszać pod nr tel. 515 96 96 51, mailem: tubylotustalo@gmail.com.

Organizatorzy zapraszają na spotkania, które odbędą się 20 września (wtorek), w godz. 10–20 i 21 września (środa) w godz. 10–16.

Szczegóły – facebook.com/TuByloTuStalo oraz stronie www.maslaw.org.pl

organizatorzy:

Tu było, tu stało

Masław Stowarzyszenie

partnerzy:

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Źródło: materiały prasowe

TBTS (1)