Brave Kids 2016

Brave Kids 2016

PODZIEL SIĘ
Brave Kids 2010. Fot. Joanna Stoga

Już 20 czerwca o godz. 18.30 w Centrum Promocji Kultury w Warszawie, ul. Podskarbińska 2 w Centrum Promocji Kultury odbędzie się pokaz grup Brave Kids 2016, podczas którego wystąpi 5 grup artystycznych z Ugandy, Hiszpanii, Mołdawii, Indii i Estonii.

Uganda, Akademia Tańca Speed & Funky Dance

Mimo, iż większość rozpoczyna swą przygodę z  Afrykańską Sztuką Gujja Ting zerkając przez okno, dzieci ze slumsów  Nabulagala w Kampali szybko zaczynają angażować się w kreatywne zajęcia. Młodzi ludzie, którzy pragną wyrażać siebie mają wspaniałą ku temu okazję w tej akademii. Organizacja, w celu poszerzenia artystycznego programu zapewnia zajęcia w różnych obszarach, od higieny po planowanie rodziny oraz niesie pomoc finansową ok. 30 dzieci tej społeczności. Tu mogą ćwiczyć tradycyjne, nowoczesne tańce, stepowanie i breakdance i dzielić się dziedzictwem Gujja.

Hiszpania, Estudio21

Miasto Walencja jest położone na wybrzeżu Morza Śródziemnomorskiego i jest słynne z uwagi na swój ciepły, słoneczny klimat i wyśmienitą kuchnię. Grupa z Estudio21 przedstawi w skrócie kilka tradycyjnych styli tańca hiszpańskiego, w tym najbardziej popularny i podziwiany na świecie gatunek tańca z Andaluzji – Fandango z Walencji, uważane obecnie za jeden z głównych styli flamenco. Innowacyjny projekt powstał z myślą zapewnienia dzieciom możliwości rozwijania się w dyscyplinie, tak zaniedbywanej w państwowym szkolnictwie.

Mołdawia, Szkoła Tańca “REVERENCE”

Burzliwa historia Mołdawii zaznaczyła swoje piętno czyniąc kraj najbardziej zróżnicowanym we wschodniej Europie. Połączenie kultur Mołdawii, Rumunii, Ukrainy, Rosji i Gagauzi stało się źródłem inspiracji dla twórczej pracy grupy ze szkoły “Reverence”. Dzieci mają możliwość poznania tańców ludowych z różnych środowisk i szansę, by wzbogacić swój repertuar ucząc się klasycznego,  latynoamerykańskiego i współczesnego stylu.

Indie, Fundacja Sarvam

Pochodzący z północnych Indii, Kathak, jest jednym z sześciu klasycznych form hinduskiego tańca. Jego nazwa oznacza „opowiadać historię”. Łączy on hinduską poezję religijną z rytmicznymi ruchami, muzyką i pieśnią. Fundacja Sarvam promuje niezwykłą, hinduską sztukę jako narzędzie rozwijające dziewczęta z dwóch uboższych dzielnic New Dellhi.

Estonia, Zespół Folklorystyczny Sirguline

Estonia słynie ze Święta Pieśni i Tańca, które w 2003 zostało uznane przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Grupa Sirguline pochodzi z małego miasteczka zwanego  Märjamaa i wzięła udział w wielu ludowych obchodach. Zaśpiewają stare pieśni wywodzące się z narodowego folkloru, którego tradycja sięga 2000 lat. Ponadto, zaprezentują różne tańce ludowe – niektóre z nich liczą ponad 100 lat, inne są formą nowoczesnej sztuki.

Więcej o Brave Kids:

W latach 2009 – 2015 w Brave Kids uczestniczyło:

800 dzieci!

200 rodzin goszczących!

200 wolontariuszy!

6 000 widzów!

9 polskich miast partnerskich!

Projekt Brave Kids powstał w 2009 roku jako część wrocławskiego Brave Festival – przeciw Wypędzeniom z Kultury. Naszą misją jest umożliwienie spotkania dzieciom z całego świata, aby
w atmosferze przyjaźni i szacunku mogły wymieniać się umiejętnościami i doświadczeniami. Efektem wspólnych warsztatów artystycznych są barwne spektakle mieniące się różnorodnością kultur
i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników. To również świadectwo, że niezależnie od komplikacji świata dorosłych dzieci o różnym statusie społecznym i materialnym mogą wspólnie działać. Dla widzów to niezapomniane wrażenia artystyczne. Bardzo ważnym aspektem Brave Kids jest włączanie lokalnej społeczności. Dzieci przyjeżdżające z zagranicy są goszczone przez lokalne rodziny. To wspaniała lekcja otwartości i wrażliwości dla obu stron. Poprzez Brave Kids pragniemy tworzyć zaprzyjaźnioną społeczność dzieci świata, których nie będzie dotykać cierpienie, przemoc, głód, niewolnictwo, osierocenie.

Honorowy patronat nad projektem Brave Kids co roku sprawuje UNESCO oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Projekt w Warszawie realizowany jest dzięki dofinansowaniu Urzędu m.st. Warszawy oraz sponsorów, w tym firmy Rigips.

www.bravekids.eu

www.facebook.com/BraveKids

Źródło: materiały prasowe