PODZIEL SIĘ

We wtorek 13 czerwca o godz. 21:30 w Kinie pod Chmurką, Prochownia Żoliborz (ul. Czarnieckiego 51, ) odbędzie się pokaz filmu „Droga do Rzymu”

Film miał światową premierę na festiwalu w Karlovych Varach, jako Film otwarcia konkursu „East of the West”.  Po premierze recenzje pojawiły się w tak prestiżowych międzynarodowych magazynach filmowych, jak „Variety” i „Screen International”.

Polska premiera festiwalowa „Drogi do Rzymu” odbyła się w ramach Forum Kina Europejskiego Cynergia w Konkursie Debiutów Międzynarodowych, gdzie film otrzymał Nagrodę Publiczności.

Polski reżyser debiutuje w Czechach

Tomasz Melnik urodził się we Wrocławiu. Ukończył studia na wydziale Historii sztuki na Wrocławskim Uniwersytecie pracą magisterską na temat autoportretów barokowego malarza – Michaela Leopolda Willmanna. Przeniósł się do Pragi, by studiować reżyserię w szkole filmowej FAMU. Tam nakręcił krótkometrażowe filmy: „V neděli”, „Vzpomínka na matku” (2008) i „Anonym” (2009). W roku 2010 jego dokumentalny film „Dyrygent” wydany został w zbiorczym wydaniu z monografią Zygmunta Molika – aktora Teatru Laboratorium (wydawnictwo Routledge). Jego licencjacki film „Holka 180” (2010) wyświetlany był na wielu europejskich festiwalach. W 2013 roku został zaproszony do udziału w warsztacie International Filmmaking Academy, prowadzonym przez Bernaldo Bertolucciego i Abbasa Kiarostamiego. „Droga do Rzymu” to jego debiut pełnometrażowy.
Droga do Rzymu
Film fabularny, komedia, 100 min
Produkcja: Czechy, Polska, 2015
Reżyseria: Tomasz Mielnik
Scenariusz: Tomasz Mielnik, Vít Poláček
Zdjęcia: Jan Šuster
Montaż: Šimon Hájek
Muzyka: Martin Klusák
Dźwięk: Michaela Patríková
Scenografia: Pavel Nový
Kostiumy: Tomáš Chlud
Charakteryzacja: Martina Gajdačová
Producenci: Mikuláš Novotný, Radim Procházka, Weronika Czołnowska, Michal Křeček
Produkcja: Background Films, Telewizja Czeska, FAMU, Easybusyproductions, Magic Lab

Obsada:
Václav Hrzina- Vašek
Berenika Kohoutová – rudapiękność
Nina Divíšková – babcia Vaska
Jan Englert – lekarz
Juraj Herz – antykwariusz
Zbigniew Zamachowski – kardynał