PODZIEL SIĘ

19 kwietnia w Filharmonii Narodowej wystąpi Jane Birkin z programem Serge Gainsbourg Symphonique. Słynna brytyjska aktorka zaśpiewa piosenki wybitnego francuskiego kompozytora Serge’a Gainsbourga z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej, japońskiego pianisty Nobuyuki Nakajimy pod dyrekcją Michała Klauzy.

Ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin przy wsparciu Philippe’a Lerichomme (dyrektora artystycznego, wieloletniego współpracownika Serge’a) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą, zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym.

Właśnie to z Gainsbourgiem Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę Je t’aime… moi non plus”, która stała się przebojem na całym świecie.

Birkin wspomina: „pewnego dnia rozmawiałam z kimś o tym, że Serge  ogromnie inspirował się muzyką klasyczną i byłoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretować symfonicznie. Philippe wybrał piosenki, a Nobuyuki stworzył aranżacje. Są wręcz magiczne, brzmią tak jak muzyka Mendelssohna czy Messiaena”.

Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique zabrzmiał po raz pierwszy  podczas festiwalu Francofolies w Montrealu w czerwcu 2016 roku.

Artystka wystąpiła w Warszawie w marcu 2010 r. na koncercie „Chopin inspiruje Gainsbourga w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w ramach festiwalu Francophonic wraz z polskimi i francuskimi wokalistami: z  trio jazzowym Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzejem Smolikiem, Gabą Kulką i Nosfelem. Artyści zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina oraz utwory Serge’a Gainsbourga inspirowane twórczością Chopina podkreślając tym samym wpływ polskiego kompozytora na współczesną kulturę popularną.

Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli w głośnym filmie Michelangelo Antonioniego, Powiększenie”. Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej gorących” par ówczesnego Paryża. Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów i zagrała w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara – w 1985 roku za główną rolę w „La Pirate”, w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie „Kobieta mego życia” i za drugoplanową kreację w „La Belle noiseuse”. W 1971 r. Jane Birkin urodziła dziecko Serge’a Gainsbourga, córkę Charlotte, która po latach, śladem matki, została aktorką.

W październiku 2016 roku Jane Birkin wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy nagrała w Warszawie płytę Birkin Gainsbourg Le Symphonique” z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge’a Gainsbourga. Album ukazał się 24 marca 2017 roku (Warner Music).

Materiał promuje kompozycja La Javanaise”, której fragment słychać w powyższym trailerze.

Organizatorami koncertu Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique są Francophonic we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową i Trinity Entertainment. Honorowy mecenat nad koncertem i wsparcie organizacyjne – Auchan Polska.

Więcej informacji www.facebook.com

Organizator koncertu: Francophonic we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową oraz Trinity Entertainment

Data: 19.04.2017

Godzina: 20:00

Miejsce: Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5,  00-950 Warszawa

źródło: materiały organizatora