KONKURS: „Poskromienie złośnicy” z Teatru Bolszoj

KONKURS: „Poskromienie złośnicy” z Teatru Bolszoj

PODZIEL SIĘ

16 sierpnia 2016 o godzinie 18.00 Multikino zaprasza na retransmisję baletu „Poskromienie złośnicy” z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Mamy jedno podwójne zaproszenie do Multikina Złote Tarasy.

Wygra je ten, kto pierwszy zamieści komentarz pod wpisem zapowiadającym ten konkurs na Facebooku.

Dyrektor i główny choreograf Baletu Monte Carlo Jean-Christophe Maillot specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj stworzył swoją taneczną wersję Szekspirowskiej komedii „Poskromienie złośnicy”.

Bogaty mieszczanin Baptista ma dwie córki na wydaniu: miłą i dobrze wychowaną Biankę oraz pełną temperamentu złośnicę Katarzynę. Liczni wielbiciele chętnie wzięliby Biankę za żonę, ale ojciec stawia warunek – najpierw musi się znaleźć mąż dla Katarzyny. Tymczasem panna swoimi fochami potrafi zniechęcić każdego. Czy Petruchio z Werony poradzi sobie z nieznośną Kasią? Maillot przenosi historię miłości i walki o dominację w związku w nieokreślony czas, a dzięki uwspółcześnionym kostiumom podkreśla uniwersalną wymowę komedii Szekspira.

Atutem spektaklu jest także zmieniająca się w okamgnieniu mobilna scenografia. To prawdziwa nowość w repertuarze Bolszoj. Premiera odbyła się w lipcu 2014 roku, a spektakl i jego wykonawców nagrodzono prestiżową Złotą Maską.

Po raz pierwszy w HD

Przedstawienie trwa około 2 godzin.

W stolicy „Poskromienie złośnicy” widzowie zobaczą 16 sierpnia o 18:00 w Multikinie Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy.

Dmitrij Szostakowicz (1906–1975) / Jean-Christophe Maillot

„Poskromienie złośnicy”

Balet w dwóch aktach (2014)

Premiera niniejszej inscenizacji na scenie Bolszoj: 4 lipca 2014

Przedstawienia zarejestrowano podczas transmisji na żywo 24 stycznia 2016

Obsada:

Jekaterina Krysanowa jako Katarzyna

Władisław Łantratow jako Petruchio

Olga Smirnowa jako Bianka

Siemion Czudin jako Lucientio

Igor Cwirko jako Hortensjo

Wiaczesław Łopatin jako Gremio

Julia Gribienszczikowa jako Wdowa

Artiem Bieliakow jako Baptista

Anna Tichomirowa jako Gospodyni

Georgij Gusiew jako sługa Grumio

oraz

soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Realizatorzy:

Igor Dronow dyrygent

Jean-Christophe Maillot choreografia

Ernest Pignon-Ernest scenografia

Augustin Maillot kostiumy

Dominique Drillot światła i projekcie wideo

O Balecie Bolszoj

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku, gdy Moskwa znów stała się stolicą państwa i ośrodkiem władzy, Teatr Bolszoj rozkwitł i stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Tu jaśniały talenty Galiny Ułanowej, Mai Plisieckiej, Jekateriny Maksimowej, Władimira Wasiliewa czy Irka Muchamiedowa. Również dziś wirtuozeria zespołu i solistów stoi na najwyższym poziomie i jest wzorem do naśladowania dla innych kompanii baletowych na całym świecie.

Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu (lata 1964 – 1995), wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza: „Spartakus”, „Złoty wiek”, „Iwan Groźny” i „Romeo i Julia”. W 2008 roku Grigorowicz powrócił do Teatru Bolszoj jako baletmistrz i choreograf, i realizuje nowe wersje swoich baletów, jak m.in. „Śpiąca królewna”, która była wystawiona na otwarcie dużej sceny Bolszoj po remoncie.

Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje jego były pierwszy tancerz Siergiej Filin. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Jeana-Christophe’a Maillot, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny. Wszystko to dzięki transmisjom satelitarnym w jakości HD można oglądać w kinach całego świata.

Szczegółu na www.multikino.pl

Źródło: materiały prasowe