KONKURS: „Werter” na żywo w Multikinie!  

KONKURS: „Werter” na żywo w Multikinie!  

PODZIEL SIĘ

 

Multikino i British Council zapraszają na transmisję sezonu 2015/2016 Royal Opera House. 27 czerwca 2016 r. Multikino pokaże po raz pierwszy „Wertera”, operę Julesa Masseneta. Transmisja z Covent Garden w Londynie rozpocznie się o godzinie 20:00. To niezwykłe wydarzenie widzowie zobaczą tylko w 15 wybranych kinach sieci Multikino.

Podwójne zaproszenie do Multikina Warszawa Złote Tarasy wygra ten, kto pierwszy zamieści wpis pod informacją zapowiadającą ten konkurs na stronie Warszawskiego Serwisu Kulturalnego na FB. Wpis pojawi się poneidziałek rano.

Royal Opera House to jeden z najważniejszych gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden, siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet). Do dziś Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla ScalaOpera WiedeńskaGran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, gdyż od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata. Na tej scenie występowało i występuje wielu polskich artystów, takich jak: Ewa PodleśPiotr BeczałaMariusz Kwiecień czy Aleksandra Kurzak.

„Werter” na żywo z Royal Opera House w Londynie.

Werter

Opera w 4 aktach

Data transmisji: 27 czerwca, 20:00

Czas trwania: ok 3 godzin, w tym 2 przerwy

Napisy: angielskie

Obsada:

Vittorio Grigòlo jako Werter (tenor)

Joyce DiDonato jako Charlotta (mezzosopran)

Heather Engebretson jako Zofia (sopran)

David Bizic jako David

Jonathan Summers jako Baliw / sędzia (baryton)

Yuriy Yurchuk jako Johann (bas/baryton)

François Piolino jako Schmidt (tenor)

Rick Zwart jako Brühlmann (baryton/bas)

Realizatorzy:

Muzyka – Jules Massenet

Dyrygent – Antonio Pappano

Reżyseria – Benoit Jacquot

Libretto – Edouard Blau, Paul Milliet oraz Georges Hartmann

Koncertmistrz – Vasko Vassilev

Scenografia i oświetlenie – Charles Edwards

Kostiumy – Christian Gasc

Orkiestra Opery Królewskie

Streszczenie libretta:

Akt I

W ogrodzie domu Bailifa (urzędnika sądowego), który już teraz, chociaż to dopiero lato, ćwiczy z dziećmi śpiewanie kolędy. Pojawiają się przyjaciele Bailifa, by wyciągnąć go do gospody, poznajemy też jego córki: młodszą Sophie i starszą Charlottę. Starsi mówią o wieczornym balu i o rozmarzonym, melancholijnym młodzieńcu – Werterze, który ma towarzyszyć Charlotcie na balu pod nieobecność jej narzeczonego Alberta. Pojawia się i sam Werter – pierwszy raz w domu Bailifa, oczarowany sielską atmosferą tu panującą. Ale gdy wszyscy wychodzą – Werter z Charlottą na bal, Bailif z przyjaciółmi do gospody – niespodziewanie wraca z podróży Albert, witany z radością przez siostrę Charlotty, Sofie. Tymczasem po balu Werter, zakochany w Charlotcie, oświadcza się jej. I dowiaduje się w odpowiedzi, że jest już zaręczona, co więcej: dała słowo umierającej matce, że poślubi Alberta…

Akt II 

Albert i Charlotta są już trzy miesiące po ślubie. Właśnie idą, wraz z innymi mieszkańcami miasteczka, do kościoła. Werter obserwuje młodą parę, rozpacza i myśli o samobójstwie. Po nabożeństwie rozmawia z Albertem, który wie o jego uczuciu do Charlotty, zapewniając go o swojej lojalności. Przez chwilę sam na sam z Charlottą, mówi jej, że wyjedzie z miasteczka.

Akt III 

Dzień wigilii. Charlotta zaczyna sobie zdawać sprawę z uczucia do Wertera, czyta ze smutkiem listy od niego, siostra stara się ją pocieszyć. I oto wchodzi Werter. Wrócił. Nie mógł żyć z dala od niej. Oboje wspominają chwile, kiedy tłumaczył dla niej poezje Osjana. Werter czyta jej jeden z tych wierszy (sławna aria: Pourquoi me réveiller, ô souffle du printemps…) i w gwałtownym uniesieniu ponawia swoje wyznania. Charlotta ucieka przed nim. Werter odchodzi. Lecz gdy odszedł, okaże się, że zostawił list do Alberta, w którym prosi go o pożyczenie rewolweru, ponieważ „udaje się w daleką podróż”… Zaś Albert polecił zanieść mu ów rewolwer. Charlotta domyśla się zamiarów Wertera i przerażona biegnie do jego mieszkania.

Akt IV 

Werter postrzelił się śmiertelnie. Umiera. Wbiega Charlotta. W obliczu śmierci wyznaje Werterowi, że też go kocha. Za oknem słychać dzieci śpiewające kolędę.

Warszawie transmisje z Royal Opera House 2015/2016 zobaczymy w  kinach: Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy.

Źródło: materiały prasowe