PODZIEL SIĘ

Kończą się tegoroczne Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. W niedzielę, 24 września, pod pomnikiem kompozytora odbędą się ostatnie dwa występy.

Ostatnią niedzielę września swoimi występami uświetnią dwie polskie pianistki. O godz. 12 wystąpi Aleksandra Hortensja Dąbek – 21-letnia studentka prof. Ewy Bukojemskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Mimo młodego wieku pianistka ma na swoim koncie liczne sukcesy, m.in. występ w prestiżowym Carnegie Hall oraz wiedeńskiej sali Ehrbar Hall. Wykonała również serię koncertów wraz z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju.

O godz. 16 sezon koncertowy zakończy swoim recitalem Maria Gabryś – pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Maria Gabryś koncertuje na całym świecie, prezentując szeroki repertuar od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej. Odnosi sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, prowadzi również działalność pedagogiczną jako profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są jedną z najstarszych, najbardziej charakterystycznych, lubianych i docenianych imprez kulturalnych stolicy. Co roku przyciągają ogromną i bardzo zróżnicowaną widownię. Od maja do września w każdą niedzielę w tętniącym życiem mieście Łazienki Królewskie stają się enklawą spokoju, natury i pięknej muzyki. W tym roku organizatorzy zaprosili do Łazienek największe sławy muzyki klasycznej, dla których udział w tym prestiżowym wydarzeniu w Warszawie jest nobilitacją. 58. sezon Koncertów Chopinowskich swoimi niezapomnianymi występami uświetnili wirtuozi fortepianu – Lukas Geniušas, Kevin Kenner oraz Takashi Yamamoto, a także wielu młodych, zakochanych w muzyce Chopina artystów.

W tym roku dużą popularnością cieszyły się transmisje online z wybranych koncertów. Dzięki temu rozwiązaniu miłośnicy muzyki, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w recitalach, mieli możliwość posłuchania występów w internecie. Nagrania koncertów Takashi Yamamoto i Lukasa Geniusasa dostępne są na kanale YouTube Stołecznej Estrady.