PODZIEL SIĘ

Spotkanie z Anną Konik, artystką nomadyczną oraz pokaz dokumentu o uchodźstwie, inspirowanego nagraniem umieszczonym na YouTube to propozycje warszawskiego Goethe-Institut na najbliższy majowy weekend – 12 i 13 maja. Wstęp wolny.

Anna Konik, fot. Bartosz Górka

W piątek, 12 maja o godz. 18:00 wszystkich zainteresowanych czeka spotkanie z Anną Konik, artystką będącą nieustannie w podróży. Autorka mieszka i pracuje w Berlinie, Warszawie i Dobrodzieniu. Motyw podróżowania niejednokrotnie przewija się w jej twórczości. W roku 2009 Anna Konik była nominowana do nagrody Deutsche Banku „Spojrzenia” oraz do Paszportów Polityki. Wykładała w Instytucie Sztuki i Historii Obrazu na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w International Summer Academy w Salzburgu i na wydziale Literatury i Lingwistyki Uniwersytetu w Bielefeld. Swoją twórczość traktuje jako krytyczny i empatyczny wgląd w rzeczywistość, historię i doświadczenie. Skupia się na odmienności, traumie, relacyjności.

Podczas wieczoru w Goethe-Institut Anna Konik przedstawi fragmenty swoich prac wideo i opowie o perspektywach artystyczno-badawczych swojej twórczości. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Bojarska, badaczka literatury, krytyczka i tłumaczka.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

13 maja (sobota) o godz. 18:00 Goethe-Institut zaprosi natomiast na pokaz filmu dokumentalnego „Awaria” (reż. P. Scheffner / Niemcy / 2016 / 93 min) poświęconego tematyce uchodźstwa. 14 września 2012 r. o godz. 14:56 statek wycieczkowy „Adventure of the Seas“ zgłasza hiszpańskiej służbie ratownictwa morskiego zlokalizowanie uszkodzonej łodzi z trzynastoma osobami na pokładzie. Krótki film o tym wydarzeniu umieszczony w serwisie YouTube stał się inspiracją dla pełnometrażowego dokumentu, w którym jak w lustrze odbijają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość uchodźców na Morzu Śródziemnym.

Kadr z filmu „Awaria”, reż. Philip Scheffner

Wprowadzenie do filmu wygłosi Aleksander Kmak, kulturoznawca i historyk sztuki, doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Wydarzenia odbywają się w ramach cyklu „Szczęśliwej podroży“, który przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 26 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Szczegółowy program cyklu dostępny na stronie Goethe-Institut. Wstęp wolny.

Źródło: Goethe-Institut/ materiały prasowe