PODZIEL SIĘ

Powietrze jest wszędzie wokół nas. Nie możemy go zobaczyć, ale wyraźnie odbieramy jego obecność za pomocą innych zmysłów. Czujemy powiew wiatru, zmiany temperatury, zapachy, słyszymy dźwięki.

Powietrze – bardzo dosłownie – trzyma nas przy życiu. Kształtuje też pogodę, pozwala latać samolotom, umożliwia działanie odkurzaczy i pompek rowerowych. Aby sprawdzić, jakimi aspektami naszego życia rządzi ta niepozorna mieszanina, trzeba przyjść do Kopernika na nową wystawę „Powietrze – więcej niż nic”.

Można tu posłuchać pieśni syreny, pogłaskać różowego słonia, zrobić sobie zdjęcie z rozwianymi włosami i zatańczyć w Powietrznej fontannie. Przy eksponacie Ciepły front  sprawdzimy, jak mieszają się masy powietrza o różnej temperaturze. Można nawet wywołać mżawkę! Trąba powietrzna pomoże zapoznać się  ze zjawiskiem tornada, a wkładając Ciasne rękawiczki poczujemy siłę ciśnienia. Przetestować można też Półkule magdeburskie. Są 3 razy mniejsze od tych, które próbowało rozerwać 30 koni w słynnym eksperymencie z 1654 r., a i tak nie jest łatwo. Uruchamiając eksponat Powietrze w lejku poczujemy wiatr we włosach.  Imponujących podmuchów doświadczymy także w Powietrznej fontannie, a Armata pomoże się przekonać, jaki kształt ma powietrzny pocisk. Sprawdzimy także, dlaczego flaga łopocze na wietrze i po co samochodom spojlery. Uruchomisz Rower ze śmigłem i prześlesz przesyłkę systemem Pneumatycznej Poczty.

„Powietrze – więcej niż nic” to w sumie 45 eksponatów. Wystawa jest czynna do końca 2018 r. Bilety dostępne w ramach wstępu do Kopernika: www.kopernik.org.pl.