Spacer po wielowyznaniowej Woli

Spacer po wielowyznaniowej Woli

PODZIEL SIĘ
Cmentarz prawosławny, fot. Danuta Mioduszewska

Stowarzyszenie Masław zaprasza na siedemnasty spacer w ramach cyklu „Po Woli do woli 6”. Tym razem pod hasłem „Ulrychów wielowyznaniowy. Cmentarz prawosławny i karaimski”.

08.10.16. (sob.) godz. 12

Zbiórka: przed bramą cmentarza prawosławnego, ul. Wolska 138/140

Prowadzenie: Włodzimierz Maj

Wstęp wolny!

Podczas tej wycieczki przewodnik przedstawi wyjątkowy charakter cmentarza prawosławnego oraz Cerkiew św. Jana Klimaka, która jest wzorowana na XVII wiecznych cerkwiach znad Donu. Powstała dla uczczenia Jan Iljicza, syna arcybiskupa Hieronima Egzemplarskiego. Powstanie cmentarza prawosławnego było następstwem wzrostu liczby Rosjan w Warszawie. Oficjalnie został oddany do użytku w 1841 r. w 10 rocznicę zwycięstwa Rosjan nad powstaniem listopadowym. Na tym cmentarza mamy wzorowy przykład współpracy księdza katolickiego i prawosławnego. Obok cmentarza prawosławnego mamy niewielki cmentarz Karaimów. Zwiedzimy tę jedyną w Polsce nekropolię karaimską.

Włodzimierz Maj – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, autor scenariuszy lekcji dotyczących historii Warszawy  oraz współautor podręcznika wiedzy o społeczeństwie dla Liceum Ogólnokształcącego.

Po Woli do woli 6 to już szósty cykl bezpłatnych spacerów po tej dzielnicy organizowany przez Stowarzyszenie Masław. W tym roku Stowarzyszenie Masław przygotowało 17 wycieczek pieszych i rowerowych, które będą odbywać się w soboty i niedziele od maja do października.

Tematem tego sezonu jest Wola wielowyznaniowa – mozaika przenikających się kultur i wyznań w zachodniej części Warszawy. Spacery pozwolą na zwrócenie uwagi na charakterystyczne dziedzictwo sepulklarne: na Woli, jak w żadnej innej dzielnicy, mieści się aż 11 cmentarzy. Spacery, tworząc logiczną całość – tak ze względów topograficznych, jak i historycznych – dobitnie ukażą te tradycje wielowyznaniowości. Budowa obiektów sakralnych na Woli jest związana z jej rozwojem i zwiększaniem liczby ludności w drugiej połowie XIX wieku. W tej dzielnicy, jak i w całej Warszawie, mieszkało wtedy wielu przedstawicieli różnych religii: chrześcijan (katolików, ewangelików, prawosławnych), wyznawców judaizmu, muzułmanów, oraz narodowości z nimi związanych. W krajobrazie odnajdziemy kościoły katolickie, ale również inne świątynie. Przed II wojną światową na Woli funkcjonowały liczne żydowskie domy modlitwy, po koniec XX wieku zaś powstał tu Buddyjski Ośrodek Medytacyjny.

W tym roku przypada też rocznica ważnej daty: 8 kwietnia 1916 r. Wola została wtedy przyłączona do Warszawy. Jeden ze spacerów (11 czerwca) będzie poświęcony wielkiej inkorporacji, w wyniku której wiele obecnych dzielnic zostało włączonych do stolicy. W ten sposób Stowarzyszenie MASŁAW wpisuje się w tegoroczne uroczyste obchody 100-lecia Woli.

Spacery poprowadzą: Włodzimierz Maj (historyk), Andrzej Buczyński (socjolog, sowietolog), dr Martyna Rusiniak-Karwat (historyczka), Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Kuba Madejski (historyk, varsavianista), Michał Szymański (varsavianista).

Spacerom po Woli towarzyszy konkurs fotograficzny. Jest on skierowany do wszystkich uczestników wycieczek. Tematem konkursu są miejsca odwiedzane podczas spacerów (obiekty, przestrzenie, zdarzenia, ludzie). Zdjęcia można wysyłać na adres: fotowola@maslaw.org.pl do dnia 16.10.2016 r. Na koniec konkursu organizator wyłoni 3 zwycięzców, którzy otrzymają interesujące nagrody książkowe. Przesyłając fotografie autorzy zdjęć wyrażają zgodę na ich publikację (z podaniem imienia i nazwiska autora) na facebooku, na stronie wydarzenia oraz stronie www.maslaw.org.pl.

Organizator:

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1739685686245385/

Źródło: materiały prasowe

po-woli-do-woli-6-plakat