PODZIEL SIĘ

Ekspozycję zatytułowaną „Sport w wielkim mieście” prezentującą sportowy obraz Warszawy przez pryzmat przeszłości i współczesności oraz najbardziej niezwykłych dyscyplin będzie można oglądać w plenerowej galerii Art Walk na pl. Europejskim od 27 marca do 10 maja.

W środę 27 marca o godz. 18.30 w plenerowej galerii Art Walk na placu Europejskim odbędzie się otwarcie wystawy Rafała Wilka „Sport w wielkim mieście”. Podczas inauguracji artysta oraz historyk sportu Robert Gawkowski opowiedzą o prezentowanych pracach oraz przybliżą historie miejsc i ludzi związanych z wybranymi dyscyplinami uprawianymi w Warszawie. Są wśród nich tak oryginalne aktywności jak lacrosse, motoball czy… przeciąganie liny, które notabene do 1920 r. można było oglądać na olimpiadzie.

– Aktywność ruchowa zawsze ma wymiar nie tylko fizyczny, lecz także kulturotwórczy i społeczny, buduje wspólnotę doświadczeń i emocji opowiada Rafał Wilk, autor prac. – W Warszawie sport narodził się nad Wisłą, jeszcze w czasach zaborów. Pojawienie się nad brzegami rzeki wioślarzy ubranych na sportowo początkowo budziło zgorszenie, potem coraz większe zainteresowanie. Bardzo ciekawie wyglądały też początki innej dyscypliny pokazanej w ramach naszej ekspozycji – gry w kółko, zwanej też ringiem. Otóż kiedy popularny przed laty szermierz Włodzimierz Strzyżewski nie dostał urlopu i nie mógł pojechać na zgrupowanie kadry, postanowił na własne potrzeby wymyślić ćwiczenie, które mógłby wykonywać w pojedynkę i które utrzyma go w dobrej formie. Tak oto powstała nowa dyscyplina, którą można uprawiać indywidualnie lub zespołowo – dodaje.

W trakcie otwarcia wystawy goście dowiedzą się także między innymi tego, na rzecz jakich dyscyplin lobbował u cara Bolesław Prus, czy też tego, co łączy lacrosse, północnoamerykańskich Indian i francuskich misjonarzy.

– Wystawa Rafała Wilka jest antropologicznym spacerem wokół zjawiska sportu i jego wizualności. Uwaga artysty skupia się na niszowych i niekomercyjnych dyscyplinach uprawianych w Warszawie dziś oraz w przeszłości. Znajdują i znajdowały one sobie miejsce w przestrzeni miasta na różne sposoby: wykorzystując specjalnie przygotowaną do tego infrastrukturę, uwarunkowania terenu bądź też redefiniując funkcje miejsc ogólnodostępnych – podsumowuje Marta Czyż, kuratorka ekspozycji.

„Sport w wielkim mieście”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

Kuratorka: Marta Czyż

Artysta: Rafał Wilk (1979) – absolwent Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim, artysta posługujący się różnymi środkami ekspresji, od malarstwa, przez fotografię i wideo, po animacje komputerowe. W swoich pracach często porusza zagadnienia związane z trudną historią Europy. Prywatnie miłośnik koszykówki, nart biegowych, piłki nożnej, jazdy rowerowej i wszelkiej aktywności fizycznej oraz szachów.

Współpraca merytoryczna: Robert Gawkowski (1962) – doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-2001 prezes Akademickiego Związku Sportowego UW. Obecnie pracownik Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowca historii kultury fizycznej w Wyższej Szkole Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opublikował m.in. książki „Encyklopedia klubów sportowych Warszawy”, „Sport w II Rzeczpospolitej” oraz kilkadziesiąt prac badawczych z zakresu kultury fizycznej.

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

Współpraca: Polskie Towarzystwo Ringo (Mariusz Wangryn, Krystyna Anioł-Strzyżewska), Klub Miłośników Polonii Warszawa, Robert Gawkowski, Koło Miłośników Historii Polonii Warszawa, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Warsaw Sirens, Grom Warszawa, UKS Mazowia Synchro, WKS Śmigły Wilno (Retro Liga), Leszek Fidusiewicz, Bartosz Bajerski, Agnieszka Bieniek.