PODZIEL SIĘ

Memy muzyczne, covery, mashupy i remiksy – na ma chyba użytkownika Internetu, który nie zauważyłby ich rosnącej popularności w sieci. Dlatego już w najbliższy piątek, 27 października warszawski Goethe-Institut zaprosi wszystkich do wzięcia udziału w quizie poświęconym tym formom współczesnej popkultury. „Smells Like Teen Thriller” ruszy o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Głównym zadaniem uczestników piątkowego quizu będzie odgadywanie muzycznych memów internetowych, które zdobyły sławę w ostatnich latach. Memy to najbardziej współczesna forma popkultury. Niemalże same rozprzestrzeniają się na osi czasu użytkowników, którzy je modyfikują i udostępniają. Mem z definicji jest czymś, co istnieje w wielu wersjach. Chodzi o to, by wyolbrzymić znaczenie konkretnych treści w sugestywny sposób, rozpowszechniać je i uzupełniać. Każdy może stać się nadawcą informacji – to ważny czynnik w błyskawicznym rozprzestrzenianiu się memów.

Interaktywny quiz „Smells Like Teen Thriller“ polegać będzie także na sprawdzaniu swojej wiedzy muzycznej na podstawie tzw. mashupów, czyli umiejętnych połączeń dwóch (lub więcej) piosenek w celu osiągnięcia nowej, spójnej kompozycji. Wcześniej miksowanie utworów zarezerwowane było wyłącznie dla DJ-ów, jednak w erze digitalizacji modyfikowanie dowolnego utworu, remiksowanie go lub łączenie z innym utworem, tworząc mashup stało się popularnym sportem internetowym.

Tobias Ruhland

Wieczór poprowadzi Tobias Ruhland, dziennikarz znany z polityczno-satyrycznej audycji „QUER” w radiu Bayerischer Rundfunk, młodzieżowej audycji „Zündfunk” w programie Bayern 2 i telefonicznego quizu na temat muzyki pop „City of Pop”. Ruhland uwielbia zderzenie (pop)kultur, często przy muzycznych gościach w studiu wyciąga ludowe cymbały (niem. Hackbrett) i zaprasza na „unhacked session”, np. z zespołem Calexico. Natomiast współmoderatorem w języku polskim (i tłumaczem) będzie aktor teatralny, filmowy i dubbingowy Klaudiusz Kaufmann.

SMELLS LIKE TEEN THRILLER
Interaktywny quiz muzyczny na żywo
27 października (piątek), g. 18:00
Biblioteka Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a
Wstęp wolny
www.facebook.com/events/2002169773345343/

Quiz odbywa się w ramach trwającego od września do listopada 2017 w Goethe-Institut cyklu „Na antenie”, poświęconego radiu – jednemu z najważniejszych mediów masowych. W jesiennym programie spotkań w bibliotece Instytutu znalazły się m.in.: wykład o estetyce emisji głosu i ewolucji upodobań słuchaczy, spotkanie z autorami popularnych podcastów w Niemczech, dyskusje panelowe czy audycja na żywo z publicznością. Szczegółowy program dostępny na: www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm

Źródło: materiały prasowe / Goethe-Institut / zdjęcie w tle: Tobias Ruhland