PODZIEL SIĘ

O tym, jak niesamowitą rolę w życiu osób z zaburzeniami psychicznymi potrafi odegrać sztuka, a przede wszystkim proces tworzenia dzieła filmowego opowiedziały: uczestniczka warsztatów „Dom od środka 3”, terapeutka ze Środowiskowego Domu Samopomocy na Ochocie oraz wolontariusz z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”. Siedem autorskich etiud zrealizowanych przez podopiecznych warszawskich ŚDSów będzie można zobaczyć 19 grudnia o g. 17:00 podczas premiery w Kinie Muranów. Wstęp wolny.

Pod pretekstem warsztatów filmowych „Dom od środka 3” Pracownia Filmowa „Cotopaxi” uczy osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby chorujące psychicznie wdom-od-srodka-3_plakatyrażania siebie, swoich obaw, talentów i możliwości. Dzięki projektowi wszyscy uczestnicy czują się równie ważni, twórczy i sprawczy. Premiera kinowa filmów jest natomiast okazją do świętowania zakończenia pracy i podzielnia się własnymi filmami z bliskimi uczestników. Dla każdej z osób zaangażowanych w projekt „Dom od środka 3” udział w warsztatach okazał się niezwykle ważny. Dla każdej z innego powodu.

Anna Królak – uczestniczka warsztatów „Dom od środka 3” i podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie:

– Odkąd dowiedziałam się o warsztatach, było moim marzeniem, by wziąć w nich udział i spróbować czegoś innego niż do tej pory. A przy okazji bardzo chciałam nauczyć się robić zdjęcia z prawdziwego zdarzenia, chciałam umieć obsługiwać różnego rodzaju sprzęty – kamerę, aparat. Dzięki tym zajęciom wiem, że można się rozwijać, próbować różnych rzeczy i dawać z siebie wszystko, a przynajmniej próbować. Będzie mi brakować wszystkich uczestników, obsługi sprzętu, możliwości udziału w różnych spotkaniach, wywiadach. To bardzo fajna przygoda. Realizujemy te filmy, aby pokazać innym osobom, że możemy zrobić coś takiego osobiście, własnoręcznie. To naprawdę fantastyczna rzecz.

Izabela Gołuchowska – terapeutka ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie:

– Uczestnicy warsztatów wykazują się kreatywnością, angażują dom-od-srodka3_zdjecie2się, cały czas mają jakieś pomysły – a to jest najtrudniejsze w grupie, w której pracujemy, czyli wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Samo myślenie, budowanie pomysłów jest czasem największą trudnością, a przykład warsztatów pokazuje, że wszyscy są zaktywizowani, pomagają sobie i współdziałają. Projekt okazał się szczególnie istotny dla osób, które mają problem z pewnością siebie lub stany lękowe. Był to pierwszy krok do przełamania tych trudności, bo już samo stanie przed kamerą jest dosyć stresujące.

Krzysztof Dolecki – wolontariusz z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”:

dom-od-srodka-3_zdjecie1– Sądzę, że dla wielu ludzi, którzy po raz pierwszy mają kontakt z osobami z zaburzeniami psychicznymi jest dużym zaskoczeniem, że osoby te, choć żyją w innym świecie, to świetnie się w nim poruszają. Niesamowita jest dla mnie ich ogromna prawdziwość – okazywanie autentycznych emocji jest dla nich bardzo ważne. Są niezwykle zaciekawieni tym, co robimy, cały czas sygnalizują, że zajęcia są dla nich interesujące. Wykazują ogromną inwencję. I mimo że mają pewne problemy z obsługą – dość jednak skomplikowanego sprzętu – to z przyjemnością uczestniczą w zajęciach i równie chętnie się uczą.

W warsztatach „Dom od środka 3” prowadzonych przez Pracownię Filmową „Cotopaxi” wzięło udział 48 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi – podopieczni trzech warszawskich ŚDS-ów: Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu i Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie. Uczestnicy, pod okiem doświadczonych trenerów i wolontariuszy przez kilka miesięcy poznawali sprzęt filmowy, podstawy pracy na planie i cały proces realizacji filmu. „Dom od środka” został zainicjowany w 2014 roku, a jego ideą jest włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. Organizatorzy projektu posługują się techniką wideo uczestniczącego (PV), w której rola profesjonalistów ogranicza się jedynie do pomocy – wszystkie treści pochodzą bezpośrednio od uczestników. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Link do wydarzenia na Facebooku

 

Źródło: materiały prasowe/ Pracownia Filmowa „Cotopaxi”