PODZIEL SIĘ

Wernisaż wystawy „The City of Lights” odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 19 w klubokawiarni CH25 przy ul. Chłodnej 25.

Krzykliwe miasto przyciąga „miejskie ćmy” kolorowymi światłami neonów. Samotność wielkiego miasta kondensuje się w poświacie. Ciepłe i zimne światło odbija się w oknach duszy, wabi tajemnicą, daje nadzieję. Hipnotyczna, ekspresyjna sztuka sentymentalnie przewartościowuje nasz wewnętrzny świat dziecka.

Zrealizowany w tym roku cykl obrazów Piotra Ambroziaka zatytułowany „The City of Lights” w pierwszej chwili kojarzy się nam ze słynnym określeniem: Paryż miastem świateł, miastem rozrywki, błysków neonów, zakazanej miłości i dobrej zabawy na placu Pigalle czy Moulin Rouge, ale też z gęstym, krzykliwym światłem neonów przeludnionych miast Azji – Bangkoku, Tokio. Artysta odwołuje się do neonowych sloganów amerykańskich kościołów dla kierowców niczym z filmów Davida Lyncha, po bardzo bliską mu sztukę Podlasia, gdzie wiejskie kapliczki akcentami „aureoli neonowych” Matek Boskich rozświetlają mrok.

Dla Ambroziaka to jednak powierzchowna inspiracja. Oczywiście tkwi w nim nadal głęboki świat dziecka wpatrzonego w łódzkim mieszkaniu babci w czerwony neon Centralu, który hipnotycznie wciągał go w sny o poświacie świateł i tajemniczości wędrówki do światła. Jednak dynamiczne, ekspresyjne neony to nie tylko powielone prymitywne gesty pędzla na powierzchni płótna, drażniące powierzchnię i potęgujące ekspresję przekazu. To powstająca idea intencji ruchu w głowie artysty, która – jak błysk neuronów – daje impuls do ekspresywnego gestu. Gestu dłoni artysty, który świadomie lub podświadomie pędzlem malarskim inicjuje ruch, mający swój początek i koniec, nadający pewne zakończenie ekspresji wewnętrznej.

Zapraszamy na zmysłową, tajemniczą wystawę na ulicę Chłodną 25 w Warszawie, gdzie sztuka „miejskiego szamanizmu” pośród tłumu bywalców i ciekawej muzyki będzie przyciągać, hipnotyzować światłem odbitym w żywicznych strefach obrazów Piotra Ambroziaka.

Chłodna 25, Warszawa

Wernisaż 22.03,

godzina 19.00

Piotr Ambroziak (ur. 1971) – doktorant Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w pracowni prof. Dominika Lejmana, studia III stopnia ukończone. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka (aneks z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego).

Uczeń prof. Juliusza Narzyńskiego w pracowni malarstwa. Jest przede wszystkim autorem obrazów ekspresyjnych i obiektów „miejskiego szamanizmu”. Jego sztuka nacechowana jest emocjami i gestem, który zaciera różnice kulturowe i duchowe, pomiędzy współczesnością a przeszłością. Unikalna forma ekspresji, odwołuję się do znaczeń i deformacji współczesnych czasów.

Artysta intermedialny, uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych i wystaw międzynarodowych oraz indywidualnych w Polsce. międzynarodowych oraz indywidualnych w Polsce. Twórca i kurator „Warsaw off ART“- pracownie artystów warszawskich otwarte dla publiczności.

Indywidualne wystawy:

2018

– „Urban Cave” malarstwo, Galeria Wejście przez sklep z platerami, Warszawa;

2017

– „Plujący Obraz” malarstwo, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa;

2017

– „Pressures of Existence” malarstwo, Galeria Bohema Nowa Sztuka,

Warszawa;

2017

– “Presja Istnienia , Galeria Rotunda, UAP, Poznań;

2015

– “Anioły i Kosmici” malarstwo , Galeria Apteka Sztuki, Warszawa;

2015

– „Po ciemnej stronie 2″… – ” malarstwo, BWA. Kielce;

2014

– „Full Moon”- malarstwo, Galeria Ptapty. Teatr Polski, Poznań;

2013

– „Arche” malarstwo, obiekty, fotografia, Galeria Imaginarium, Łódź;

2013

– „Po ciemnej stronie”… – malarstwo. Galeria BWA Kielce, Busko-Zdrój;

2013

– „Roots of Art’ – malarstwo, Galeria Klatka, Międzynarodowa Noc Muzeów, Warszawa;

2012

– „CUSTOM” – malarstwo, Galeria OPUS, Łódź;

2011

– „Memotion xxx” – malarstwo, Galeria Lufcik ZPAP, Warszawa;

2010

– Piotr Ambroziak – malarstwo, rzeźba, instalacja. Centrum Sztuki IMPART, Wrocław.