PODZIEL SIĘ

Trwający od 17 lutego cykl „Szczęśliwej podróży” przyciąga do warszawskiego Goethe-Institut rzesze osób zainteresowanych prezentowanymi aspektami podróży. Do tej pory odwiedzający Instytut mogli wziąć udział w warsztatach, dyskusjach, wykładach, pokazach filmów oraz spotkaniach ze specjalistami i artystami.

Jakie wydarzenia Goethe-Institut przygotował na kwiecień i maj?

Pierwszym kwietniowym wydarzeniem będzie spotkanie z twórcami portalu post-turysta.pl, największej w Polsce wirtualnej platformy na temat  turystyki zrównoważonej. Marysia Złonkiewicz i Paweł Cywiński  podpowiedzą, jak podróżować etycznie i odpowiedzialnie.

Natomiast wykład na temat technologii translatorskich dotyczyć będzie nie tylko prezentacji urządzeń, aplikacji czy oprogramowania, za pomocą których można tłumaczyć język mówiony, ale  przede wszystkim zgłębi zagadnienie wpływu tych techniologii na podróżowanie i naukę jezyków obcych.

W maju odbędzie się spotkanie z Anną Konik, której wystawę retrospektywną pokazało Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na przełomie 2015/16 roku. Artystka, tworząca w ciągłej podróży, przedstawi fragmenty swoich prac wideo i opowie o perspektywach artystyczno-badawczych swojej twórczości, o doświadczaniu relacji, przestrzeni, języka, historii. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Bojarska, badaczka literatury, krytyczka i tłumaczka.

Film „Awaria” (reż. P. Scheffner / Niemcy / 2016 / 93 min) poświęcony jest tematyce uchodźstwa. 14 września 2012 r. o godz. 14:56 statek wycieczkowy „Adventure of the Seas“ zgłasza hiszpańskiej służbie ratownictwa morskiego zlokalizowanie uszkodzonej łodzi z trzynastoma osobami na pokładzie. Krótki film o tym wydarzeniu umieszczony w serwisie YouTube stał się inspiracją dla pełnometrażowego dokumentu, w którym jak w lustrze odbijają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość uchodźców na Morzu Śródziemnym. Wprowadzenie do „Awarii” wygłosi Maciej Nowicki, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

Cykl „Szczęśliwej podróży” zakończy koncert niemiecko-tureckiego zespołu FisFüz. Grupa wypracowała własne, niepowtarzalne  brzmienie, na które składają się oud, klarnet i perkusja. Swoje inspiracje muzyczne czerpie z trzech tysięcy lat historii kultury obszaru basenu Morza Śródziemnego i łączy je z jazzującymi improwizacjami.

Kalendarz wydarzeń kwietniowo-majowych w Goethe-Institut:

Cykl „Szczęśliwej podroży“ przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Spotkania odbywają się od 17 lutego do 26 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Szczegółowy program cyklu dostępny na stronie Goethe-Institut. Wstęp wolny.

Źródło: Goethe-Institut/ materiały prasowe