PODZIEL SIĘ

W październiku warszawska galeria sztuki Ney Gallery&Prints zaprezentuje wystawę jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów Chrisa Niedenthala. Wystawa poruszać będzie tematykę sportową.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 21 października o godzinie 19.30.

Autor o wystawie:

“Większość moich znajomych wie, że nie interesuję się sportem. To prawda – sport nigdy mnie specjalnie nie interesował i rzadko sam brałem udział w jakichkolwiek zawodach. Tak więc pomysł, bym pokazał swoje fotografie związane ze sportem wydawał mi się mocno kuriozalny. Ale jednak, przeglądając swoje spore archiwum, okazało się, że dosyć często miałem na zdjęciach coś, co możnaby podciągnąć pod szeroko pojęte pojęcie sportu. Chcąc niechcąc, nagromadziłem więc sporo fotografii jeśli nie sportowych, to o sporcie. Prawdziwe zdjęcia sportowe zostawiam fachowcom którzy się w tej dziedzinie specjalizują. I chylę czoło przed kolegami i koleżankami którzy to robią, bo jest to specjalizacja bardzo trudna, a ich umiejętności wielkie”.

Chris Niedenthal

Bio

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej; od wielu lat – po przyjeździe do Polski „na kilka miesięcy” w 1973r. – mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od 1985r. fotoreporter kontraktowy tygodnika “Time”, dla którego fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wieloletni współpracownik niemieckiego tygodnika“Der Spiegel”. Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara. Autor m.in. wystaw „Peerelka” o PRL’u; “NN. Niedenthal Nieznany”;“Dokument”;o niepełnosprawnych intelektualnie dzieciach “Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „PracujeMY”, „Listy do Syna”. Razem z Tadeuszem Rolke powstała wystawa “Sąsiadka” w 2001r.. Autor albumów pt.: “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014), „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ, 2004), „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse, 2006), „In Your Face” (Edition Fototapeta 2011) i autobiografii „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy 2011).

Fotografie prezentowane na wystawie zostały wydrukowane w Ney Prints. Istnieje możliwość zakupienia odbitek kolekcjonerskich.

Ney Gallery&Prints powstała w roku 2014 z inicjatywny Moniki Ney (wł. Zielińskiej), absolwentki ASP w Warszawie Wydziału Sztuki Mediów, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Pierwszy wernisaż odbył się 20 stycznia 2014 roku, galeria zaprezentowała wówczas fotografie Tomasza Tomaszewskiego „Elmina” i „Sugar Town”. Galeria pełni funkcję przestrzeni wystawienniczej i kolekcjonerskiej, jest miejscem, w którym zapoznać się można z pracami zarówno znanych, cenionych twórców jak również debiutujących artystów. Dotychczas w galerii odbyły się wystawy m.in.: Tomasza Tomaszewskiego, Ryszarda Horowitza, Wojciecha Prażmowskiego, Tomka Sikory, Damiana Chrobaka&Adriana Wykroty, Chrisa Niedenthala, Krzysztofa Gierałtowskiego, wystawa zbiorowa „NIEMEN”. Za pośrednictwem galerii zakupić można fotografie kolekcjonerskie takich twórców, jak: Ryszard Horowitz, Krzysztof Gierałtowski, Chris Niedenthal, Lidia Popiel, Tomasz Sikora, Tomasz Tomaszewski.

Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala

“SPORTOGRAFIA”

w Ney Gallery&Prints

Warszawa, ul. Spokojna 5

www.neygalleryprints.pl

Wernisaż wystawy – 21.10.2016r, godz. 19.00

Wystawa czynna do 27.11.2016 r.

Źródło: matreiały prasowe